فایل استوری فایل استوری فایل استوری فایل استوری

دانلود پاورپوینت مقایسه تست های مخرب با غیرمخرب

دانلود پاورپوینت مقایسه تست های مخرب با غیرمخرب

مقدمه
ضرورت بازرسی
در ماده يا قطعه در حين ساخت، انواع نقصها با اندازه هاي متفاوت ممكن است به وجود آيد كه ماهيت و اندازه دقيق اين نقص، كاركرد آتي قطعه را تحت تاثير قرار مي دهد. نقصهاي ديگري مانند تركهاي ناشي از خستگي يا خوردگي، در حين كار با ماده نيز ممكن است به وجود آيد. بنابراين براي آشكارسازي نقصها در مرحله ساخت و همچنين براي آشكارسازي و مشاهده آهنگ رشد آنها در حين عمر كاري هر قطعه يا مجموعه بايدتست هایی انجام داد.
تست های غیر مخرب Destructive Tests (NDT) NON
تست های مخرب (Destructive Tests (DT

تست های غیر مخرب:
هر گونه تستی که موجب آسیب دیدن قطعه نشود و کارآیی آن را پس از آزمایش از بین  نبرده  یا کاهش ندهد آزمون غیر مخرب گفته می شود.
 
تست های مخرب:
هر گونه تستی که موجب آسیب دیدن قطعه شود و کارآیی آن را پس از آزمایش از بین  برده  یا کاهش دهد آزمون مخرب گفته می شود.

علل استفاده از NDT :‌

1-کم کردن ضایعات تولید  :

بهبود خواص قطعه

کاهش هزینه ها در اثر کم شدن ضایعات  

2- افزایش اطمینان مشتری و سازنده نسبت به محصول تولیدی

3- افزایش ایمنی کارگرو مشتری.

آزمون چشمي به عنوان اولين تست و يا در بعضي موارد به عنوان تنها متد  بازرسي ، استفاده مي شود.
آزمون چشمي روشي براي شناسايي نواقص و معايب سطحي مي باشد.
بازرسي چشمي سطوح معيوب در مراحل ساخت اتفاق مي افتد
كشف و تعمير اين عيوب در زمان فوق،كاهش هزينه قابل توجهي را در بر خواهد داشت. بطوري كه نشان داده شده است بسياري از عيوبي كه بعدها با روشهاي تست پيشرفته تري كشف مي شوند،با برنامه بازرسيی چشمي قبل،حين و بعد از ساخت به راحتي  قابل  كشف مي باشند.

كاربردهاي بازرسي چشمي

برخي از اين كاربردها عبارتند از :

تشخيص عيوب سطحي نظير خراشيدگي، زبري سطح و نواحي

 بدون رنگ يا پوشش.

تشخيص ترك، تخلخل، خوردگي و يا ساير عيوب سطحي
اندازه گيريهاي ابعادي
اندازه گيري دقت
تشخيص جسم خارجي
موقعيت يابي اجزا

مزایا:

1-ارزان ترین و ساده ترین روش .

2- این روش را می توان در طی تمامی مراحل تولیدوساخت وبعد ساخت  بکار گرفت.

را به کمک این روش تعیین می شود . NDT3-روش مناسب

4- کاهش هزینه ها.

محدودیت ها:

1- عیوب زیر سطحی قابل شناسایی نمی باشد .

2- بکار گیری به تجربه شخص بستگی دارد .

3- در صورت غفلت بازرس خطا زیاد است .

بازرسی نافذ:

برای شناسایی عیوب سطحی از قبیل ترک ها ،انقباض ها وحفره هایی که به سطح باز میشوند

 برای هر دو مواد مغناطیسی و غیر مغناطیسی به کار برد اما کاربرد عمده آن برای مواد غیر مغناطیسی است.

می توان برای هرگونه مواد یکنواختی که متخلخل نیستند ازقبیل فلزات،شیشه،پلاستیک وبرخی مواد سرامیکی به کار برد.

نافذها معمولا با غوطه ور کردن،اسپری کردن،برس زدن به سطح قطعه اعمال میشوند.مایع نافذ با واکنش مویینگی قوی به داخل ترکها ی سطحی کشیده می شود.بعد آنکه به نافذ فرصت کافی داده شد( معمولا بین 5 تا 30 دقیقه ) که به داخل نفوذ کند مایع باقی ماندۀ روی سطح با شستن یا پاک کردن برداشته می شود.بدین طریق نافذ در کلیه عیوب سطحی باقی می ماند. در این زمان یک پودر خشک یا مخلوط معلق پودر در مایع به سطح قطعه زده می شود.این پودر ظاهر کننده مانند یک اسفنج عمل کرده ونافذ داخل درزها را بخود می کشد ومحل نشانه نافذ را به صورت بزرگتر نشان می دهد. برای تکمیل عمل بازرسی، یک روش برای این کار استفاده از اختلاف رنگ نافذ با پودر ظاهر کننده است. ترکیب نافذ قرمز وظاهر کننده سفید رنگ بسیار معمول است. روش دیگر استفاده از نافذ فلورسنت است.

باید توجه داشت که عملیات بازرسی را بعد از گذشت زمان معین ( معمولا 15 تا 30 دقیقه ) انجام داد تا از خروج مایع نافذ از درزها توسط ظاهرکننده اطمینان حاصل شود.

روش تست ذرات مغناطیسی جهت آشکار سازی عیوب سطحی و نزدیک به سطح مواد مغناطیسی شونده (فرومغناطیسی) بکار می رود .

ذرات مغناطيسی يعنی دانه های بسيار ريز پودر آهن نرم  ( در حدود 3 تا 200 ميکرون ) که قابليت جذب شدن توسط ميدان مغناطيسی را دارد

رادیوگرافی فلزات ممکن است به وسیله استفاده از اشعه ایکس یا اشعه گاما باطول موج کوتاه،که قادرهستند تا ضخامت های نسبتآ زیاد درداخل فلزات نفوذ کنند انجام گیرد.

اشعه گاما را میتوان ازیک ماده رادیواکتیوطبیعی از قبیل رادیوم یا یک ایزوتوپ رادیواکتیو مانندکوبالت 60 بدست آورد. تششع گاما نافذتر از اشعه ایکس است،اما حساسیت کمتر،کاربرد آن را محدود می سازد وراهی وجود ندارد که منبع را بتوان برای تغییرات یا اختلاف ضخامت تنظیم کرد ،بنابراین در اشعه گاما معمولا مدت تابش دهی بیشتراز اشعه ایکس مورد نیاز است.

اشعه ایکس از بمباران فلزات به وسیله یک جریان سریع الکترونها تولید می شود(نا پایدار کردن  الکترونهای یک شبکه).هنگامی که الکترونهای شبکه می خواهند پایدار شوند،قسمتی ازانرژی جنبشی آنها به انرژی تششعی یا اشعه ایکس تبدیل می شوند.

اشعه ی ایکس فیلم را طوری تاریک می کند که نواحی با چگالی کمتر که به آسانی اشعه را از خود عبور  می دهند در مقایسه با نواحی پر چگالی  جسم که اغلب تشعشع را جذب می کنند روی نگاتیو  تیره تر ظاهر شوند در نتیجه یک سوراخ یا ترک به عنوان یک ناحیه ی تاریک روی فیلم ظاهر می شود   شکل( الف).

حداکثر تا 75 میلی متر را می تواند  با این روش تست نمود .

توجه: در هنگام پرتو نگاری نباید به محل اجرای تست نزدیک شود و تا چند ساعت پس از پرتو نگاری از ورود افراد به محل تست بایستی جلو گیری کرد.

شامل 96 اسلاید powerpointپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 11,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
powerpoint_1921166_7774.zip11.5 MB

دانلود پاورپوینت کنترل حرکات هماهنگ

دانلود پاورپوینت کنترل حرکات هماهنگ حرکات هماهنگ برای اینکه ما بتوانیم فعالیت های مختلف را به صورت صحیح انجام دهیم، بایستی عملکرد عضلات و مفاصل مختلف را هماهنگ کنیم. به عبارتی برای انجام یک حرکت خاص باید مفاصل و عضلات خاص آن حرکت درگیر شوند. هماهنگی(coordination) هماهنگی طرح یابی بدن و اندام ها در اتباط با اشیاء و رخدادهای محیطی است. (توروی1990) نظریه های کنترل حرکتی هدف نظریه های کنترل حرکتی: پیشنهاد قوانین و اصول حاکم بر رفتا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,000 تومان

دانلود پاورپوینت سقف کامپوزیت

دانلود پاورپوینت سقف کامپوزیت یکی از بخش های ساختمان که تاثیر فوق العاده ای در سرعت ساخت دارد،سقف می باشد. اگر دراجرای سقف از روش های نوین استفاده شود،پروژه در دوره زمان کوتاه و بسیار مناسبی اجرا می شود. سقف کامپوزیت عرشه فولادی یکی از روش های نوین می باشد که امروزه طرفداران بسیار زیادی در دنیا دارد معرفی سقف عرشه فولادی سقف عرشه فولادی با ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل آجدار بدون استفاده از میلگرد و حذف قالب بندی اجرا می شو ...

توضیحات بیشتر - دانلود 7,000 تومان

دانلود پاورپوینت مقایسه ای بر متدولوژی های ساخت یافته و شی گرا

دانلود پاورپوینت مقایسه ای بر متدولوژی های ساخت یافته و شی گرا متدولوژی یعنی چه ؟ متدولوژی ، روش شناسی ، و فرا روش همه یک مفهوم یکسانند متدولوژی : مجموعه ای از روش ها ، فنون و ابزارهای تحلیل و طراحی سیستم که در چهارچوب یک انگاره مدلسازی مبتنی بر یک الگوی مفهومی برای ساماندهی روند توسعه سیستم ها به روشی نظام مند به کار می رود فرآیند نرم افزار : یکسری مراحل قابل پیش بینی و نقشه مسیری است که به ما کمک می کند تا نتایجی را در زمان معین و با کیفیت بالا ایجاد کنی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان