فایل استوری فایل استوری فایل استوری فایل استوری

دانلود پاورپوینت پوکی استخوان(Osteoporosis)

دانلود پاورپوینت پوکی استخوان(Osteoporosis)

استخوان

استخوان یکی از بزرگ ترین اعضای بدن است .این بافت زنده قادر به تغییر ساختارخود در نتیجه فشار های موجود است .این بافت در طول زندگی نه ثابت می ماند و، نه بدون تغییربلکه ،کاملا فعال بوده و دائما تغییر می کند حتی در سنین پیری  .این عضو دارای رگهای خونی ،سلولهای زنده و اعصاب است و در صورتی که فعالیتی نداشته باشد یا فشاری بر آن وارد نشود ،مانند فلج اندامها تحلیل می رو د و ضعیف و شکننده می شود.
وظایف اسکلت
استخوان بندی به طور کلی وظایف زیر را در بدن انسان به عهده دارد.
1-استوار نگاه داشتن بدن و شکل دادن به آن .
2- محافظت (protection) از اعضای درونی بدن مانند قلب ، ریه وغیره
3-تامین حرکت بدن (movement)

4-ذخیره مواد معدنی (Mineral reservoir) کلسیم و فسفر

تولید سلولهای خونی
ماده بنیادی (matrix) این ماده ازدو جزوآلی و معدنی  تشکیل شده است.جزو آلی آن الیاف کلا ژن است که به وسیله  ماده سیمانی(نوع گلیکو پروتئین) به هم متصل می شوند و جزو معدنی آن ، که 65در صد وزن استخوان را شامل می شود ،در بین الیاف قرار دارد و بیشتر به صورت بلور فسفات کلسیم است . نحوه رسوب این املاح در ماده بنیادی به شکل تیغه ای  می باشد و در بین خود حفره هایی به نام کپسول  ( Lacuna) برای سلولهای استخوانی دارند. اگر این تیغه ها به صورت شبکه های نامنظم و منشعب قرار گیرند بافت استخوانی را اسفنجی (Spongy) می گویند. دربین شبکه نا منظم فوق ،حفره های کوچکی وجود دارد که از مغزاستخوان پر شده است .در صورتی که تیغه ها به صورت منظم و متحد المرکز قرار گیرند ،این نوع استخوان را متراکم  (COMPACT) می گویند .
ترکیب استخوان
استخوان

نوعی بافت همبند است که دارای مشخصات ساختمانی زیر می باشد.

در بافتهای استخوانی سه نوع سلول وجود دارد

استئوبلاست (OSTEOBLAST ) ابتدا کلاژن می سازد  سپس مواد معدنی را روی آن رسوب می دهد واین عمل را آنقدر ادامه می دهند تا خود درون کپسول  (Lacuna ) محصورگشته ،استخوان سازی متوقف گردد ،از این پس این سلول را استئوسیت می نامند.
استئوسیت(Osteocyte ) این سلولها درون کپسول قراردارندو توسط زایده های سیتوپلاسمی خود،با سلولهای دیگر ارتباط بر قرار می نمایند  ، این زایده ها در نقل و انتقال  یونها ، مواد غذایی و هورمونها نقش اساسی دارند .
استئوکلاست (OSTEOCLAST) سلولهای استخوان خوار هستندکه کار خود را دو مرحله برداشت مواد معدنی و تجزیه مواد آلی به انجام می رسانند .
پوکی استخوان (استئوپوروز)
بیماری است که  درآن توده استخوان کاهش می یابد در نتیجه شکنندگی آن افزایش یافته و خطر شکستگی زیاد می گردد.این بیماری در مردان ودر زنان دیده می شود ولی در زنان شایعتر است .برای جلوگیری از شکستگی باید توده استخوانی را افزایش داده،از افتادن ها جلوگیری کرد وتوده عضلانی اسکلت را تقویت کرد.
تشخیص پوکی استخوان
رادیو گرافی
بیوبسی از استخوان
استفاده از علائم  آزمایشگاهی ماننداندازه گیری میزان کلسیم ،فسفر و آلکالین فسفاتاز طبیعی
سنجش تراکم معدنی استخوان یا دانسیتومتری(BMD)
میزان توده استخوان به چه عواملی بستگی دارد
توده استخوان در یک فرد مسن بستگی به میزان  جذب استخوان
ومیزان توده استخوانی در دهه سوم زندگی دارد زیرا حداکثر توده استخوانی در هر فرد در این دهه می باشد واین شرایط بستگی به عوامل زیر دارد.
1- ژنتیکی
2-تغذیه 
3- هورمون ها 
4- فعالیت فیزیکی
5- روش زندگی
6- داروها 
7- بیماریها
کاهش استخوان در بزرگسالان
در حدود سنین35-40 سالگی از دست دادن توده استخوانی بتدریج شروع می شود .وسالانه کمتر از نیم در صد از توده استخوان کم می شود که این مقدار به دلیل افزایش سن یا کاهش فشار وارده بر توده استخوانبدی در نتیجه کاهش فعالیت های بدنی است .در سنین یائسگی در زنان ازدست رفتن توده استخوانی به مدت پنچ تا ده سال تسریع می شود وبعد ازآن مشابه مردان ادامه می یابد.
شامل 48 اسلاید powerpoint


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 7,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
powerpoint_2022179_2473.zip294.9k

دانلود پاورپوینت پردازش تحلیلی برخط برای پشتیبانی تصمیم

دانلود پاورپوینت پردازش تحلیلی برخط برای پشتیبانی تصمیم فهرست مطالب: مقدمه پایگاه داده تحلیلی قابلیت های OLAP بررسی مدل داده ای چند بعدی و رابطه ای دسته بندی های OLAP جمع بندی مقدمه: هدف: بررسی پردازش تحلیلی برخط (OLAP) و چگونگی استفاده از آن برای پشتیبانی تصمیم. ›OLAP، از توسعه ی مفهوم پایگاه داده استاندارد برگرفته شده است (OLTP). ›OLTP به عملیات بروزرسانی، پرس و جو و نمایش داده های متنی و عددی از پایگاه داده عملیاتی اشاره دارد. ›OLAP به عم ...

توضیحات بیشتر - دانلود 6,000 تومان

دانلود پاورپوینت نگرشی کاربردی بر مدیریت کیفیت جامع

دانلود پاورپوینت نگرشی کاربردی بر مدیریت کیفیت جامع مدیریت کیفیت جامع چیست؟ مدیریت کیفیت جامع برگردان فارسی عبارت Total Quality Management(یا به طور اختصار TQM) می باشد. معنای مديريت كيفيت جامع عبارتست از درگيركردن همه ی افراد در همه ی امور سازمان، به گونه ای كه در جهت اهداف و كوشش هايی قرار گيرند كه باعث بهبود عملكرد در تمامی سطوح سازمان گردد. در واقع مدیریت کیفیت جامع عبارتست از یک راهبرد که با تغییر اعتقادات بنیادی ، ارزشها و فرهنگ یک شرکت و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

دانلود پاورپوینت المپیک

دانلود پاورپوینت المپیک گذری کوتاه بر تاریخ المپیک باستان المپیک باستان پیش از عصر تمدن طلایی یونان شکل گرفته است. بنا بر مدارک باستان شناسی پیشینه بازی های المپیک به سال 776 پیش از میلاد می گردد. این بازی ها هر چهار سال یک بار  به مدت 1200 سال   در دشت المپیا (400 کیلو متری شهر آتن در یونان )برگزار می شده است. این بازی ها ابتدا تنها در دو رشته ورزشی انجام می‌گرفت ولی بعدها به پنج رشته رسید : 1 ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان