فایل استوری فایل استوری فایل استوری فایل استوری

دانلود پروژه آموزش زبان برنامه نویسی دلفی

دانلود پروژه آموزش زبان برنامه نویسی دلفی

دلفي منبع عظيمي از توانايي و ابزارهاي برنامه نويسي تحت ويندوز است. تمامي نقطه ضعفهائي كه در زبانهاي برنامه نويسي تحت ويندوز وجود داره، در دلفي پوشانده شده. دلفي مجموعه قدرتمندي از از تسهيلات طراحي و ايجاد برنامه به همراه سرعت بالا را ارائه مي دهد.
هر برنامه اي كه بخواهيد، با دلفي قابل انجام است. با دلفي مي تونيد بازيهاي كامپيوتري (قبلا گفته بودم)، ابزارهاي كمكي، كنترلهاي سفارشي، ابزارهاي طراحي بصري، ابزارهاي هنري و بالاخص برنامه هاي قدرتمند بانك اطلاعاتي. از اونجائي كه دلفي به ايجاد برنامه هاي پايگاه دادهاي اهميت خاصي قائل شده است شما مي تونيد با بانكهاي اطلاعاتي زبانهاي ديگري مثل Oracle, Sybase, Informix , dBase, Paradox و نهايتا جناب FoxPro (چون من قبل از اينكه با دلفي كار كنم با فاكس پرو كار مي كردم) ارتباط برقرار كنيد.
دلفي توانائي ايجاد و استفاده از فايل DLL رو داره. دلفي بخوبي ويژوال بيسيك از كنترلهاي موجود در فايلهاي VBX استفاده مي كنه.
وقتي كه از ديد خاصي به زبانهاي برنامه نويسي نگاه مي كنيم مي بينيم كه دو نوع از اين زبانها وجود داره. يه نوع ابزارهاي خاصي رو براي توسعه سريع سيستمها فراهم كرده و نوع ديگه اون به شما اجازه ميده به هر چيزي روي ماشين دسترسي پيدا كنيد.Paradox, Visual Basic, PowerBuilder, Visual Foxpro, Smalltalk نمونه اي از نوع اول هستند. C ,Turbo Pascal , Delphi مثالهايي از نوع دومند. نكته قابل توجه اينكه دلفي علاوه بر اينكه در دسته دوم قرار داره از مزاياي دسته اول نيز برخورداره. يعني دلفي شامل همه ابزارهاي لازم براي توسعه سريع سيستمهاي كاربردي است.

من نمي خواهم بگم كه كدوم زبان خوبه يا بده. فقط بحث بر سر اينه كه كدوم زبان براي چه كاري بهتره.
مزاياي دلفي و سي:
مزاياي دلفي:
* كاربرد دلفي خيلي ساده است.
* با دلفي ميشه با سرعت برنامه هاي كاربردي ايجاد كرد.
* به كارگيري دستورات وعبارات دلفي مانند خواندن و نوشتن متون انگليسي است.

اما مزاياي سي:
* فوق العاده انعطاف پذيره.
* كنترل خوبي بر تقريبا تمامي جنبه هاي برنامه نويسي داره.
* پتانسيل خاصي براي كار روي زيرساخت هاي گوناگون داره.


قبل از اين كه وارد محبث دستورات زبان پاسكال شويم، لازم است كه با مجموعه اي از عناصر و اشكال كد نويسي اين زبان آشنا شويم. سوالي كه من در اين فصل به دنبال پاسخ آن هستم اين است كه قواعد كلي براي نوشتن كد به زبان پاسكال چيست؟ پاسخ واحد و يكساني به اين سوال وجود ندارد زيرا كه سلايق مختلف مي تواند سبب ساخت اشكال گوناگوني از كدنويسي شد. با اين حال اصولي همچون توضيح نويسي، نوشتن با حروف بزرگ يا UpperCase، فاصله‌ها و ... وجود دارد كه شما بايد بدانيد. به طور كلي هدف تمامي انواع كد نويسي وضوح بيشتر است. مسئله مهم نوع كدنويسي شما نيست بلكه اين مهم است كه به سبك و سياق كدنويسي خود پايبند و وفادر باشيد.
توضيحات
در پاسكال، توضيحات را مي توان به هر يك از اشكال زير به كار برد:
{ اين يك توضيح است }
(* اين يك توضيح ديگر است *)
// اين يك توضيح يك خطي است و در انتهاي اين خط پايان مي يابد
اولين حالت از همه كوتاهتر است و معمولا از همه بيشتر استفاده مي شود. حالت سوم نيز از ++C استعارفه گرفته شده است و تنها در نسخه هاي 32 بيتي دلفي عمل مي كند. توضيحات از اين نوع وقتي كه شما مي خواهيد توضيحات خلاصه اي را راجع به يك خط از كد بدهيد بسيار مفيد هستند.

در كدهاي اين كتاب تلاش من بر اين است كه توضيحات را به صورت ايتاليك (و كليدواژه ها را به صورت سياه) دربياورم، تا تقريبا شبيه به شكل Highlight كردن خود دلفي باشد.

داشتن سه حالت مختلف از توضيحات وقتي مفيد است كه بخواهيد توضيحات تو در تو داشته باشيد. اگر شما بخواهيد قطعات مختلفي از كد را به صورت توضيح دربياورد تا آنها را غيرفعال كنيد و اين خطوط حاوي يكسري توضيحات واقعي باشند، شما نمي توانيد از همان شكل توضيح استفاده كنيد.

{ ..... يكسري كد پاسكال
{يك توضيح نمونه}
....... يكسري كد پاسكال}

در صورتي كه مي توانيد اين كد را به صورت زير بنويسيد

{ ...... يكسري كد پاسكال
اين يك توضيح درست است//
...... يكسري كد پاسكال}

توجه داشته باشيد كه اگر علامت $ كنار يك علامت { بيايد، آنگاه يك راهنماي كامپايلر خواهد بود كه شكل عمومي آن از اين قرار است: {+X$}

 


استفاده از حروف بزرگ
كامپايلر پاسكال مثل بسياري كامپايلرهاي ديگر به حروف بزرگ و كوچك حساس نيست. بنابراين نام Myname، MyName، myName و MYNAME همگي دقيقا يكي هستند. روي هم رفته، اين مساله صراحتا مثبت است، زيرا زبان هايي كه حساس به شكل حروف هستند سبب ايجاد خطاهاي بسياري خواهند شد.
توجه داشته باشيد كه شما بايد از حروف بزرگ براي بيشتر قابل خواندن بودن كد استفاده كنيد. يك راه بسيار عالي براي اين مساله بزرگ تايپ كردن حروف اول كلمات است (شما نمي توانيد در بين نام متغييرها از فاصله استفاده كنيد). مثال:

MyLongIdentifier
MyVeryLongAndAlmostStupidIdentifier

بايد توجه داشته باشيد كه فاصله‌ها، خطوط و تب‌هايي كه شما به كد خود اضافه مي كنيد، فاصله هاي سفيد خوانده مي شوند و همگي توسط كامپايلر ناديده گرفته مي شوند. لازم است كه از فاصله هاي سفيد جهت بالا بردن توانايي خواندن متن خود استفاده كنيد؛ اين فاصله هاي سفيد هيچ تاثيري در كامپايل شدن كد ندارند.
بر خلاف BASIC، پاسكال به شما اجازه مي دهد كه چند خط كد را در يك خط طولاني بنويسيد. فقط كافي است در انتهاي هر خط از سيميكلون (؛) استفاده كنيد و پس از آن خط بعدي را بنويسيد.
Highlight كردن نحوي
براي ساده تز شدن خواندن و نوشتن كد هاي پاسكال، اديتور دلفي خاصيت به نام Highlight كردن نحوي يا Syntax Highlighting دارد. بنابر معناي هر يك از كلماتي كه شما در اديتور دلفي تايپ مي كنيد، هر كلمه رنگ تازه اي مي يابد. به طور پيش فرض كليدواژه ها سياه هستند، رشته ها و توضيحات به صورت رنگي و اغلب ايتاليك هستند و همين جور الي اخر.
احتمالا كلمات رزرو شده، توضيحات و رشته ها بيشترين اجزايي هستند كه از اين خاصيت سود مي جويند. شما به يك نگاه مي توانيد از كليدواژه هاي اشتباه تايپ شده، رشته اي كه به درستي بسته نشده است و طول يك توضيح چند خطي آگاه شويد.
شما مي توانيد به سادگي رنگ هاي استفاده شده به وسيله IDE دلفي را از طريق صفحه Editor Colors پنجره Environment Options تغيير دهيد. ( به شكل 2.1 نگاهي بياندازيد) اگر شما براي خودتان كار مي كنيد رنگهايي را كه بيشتر دوست مي داريد انتخاب كنيد. اگر شما با ساير برنامه نويسان به صورت گروهي كار مي كنيد همگي بايد يك رنگ بندي استاندارد را قبول كنيد. من متوجه شده ام كه كار كردن با يك رايانه با رنگ بندي هاي متفاوت كه به وسيله افراد مختلف استفاده مي شود واقعا سخت است.

 

محيط دلفي براي برنامه نويسي يکي از بهترين محيطهاي برنامه نويسي است گذشته از کارکرد داخلي و کمپايلر آن که بسيار قوي و سريع است، محيط آن يعني IDE آنهم قدرت بسيار زيادي دارد که باعث شده يکي از بهترين اديتورها باشد. در اين مقاله من سعي بر اين داشته ام تا با ارائه يک سري از نکات و کليدهاي ميانبر که مي توانند براي کار در دلفي بسيار مفيد و کارا باشند، کمک کنم تا شما بتوانيد با قدرت بيشتر به برنامه نويسي و کار در اين محيط قدرتمند ادامه دهيد.

در قسمت اول مقاله که در حال حاضر در مقابل شماست من يک سري از کليدهاي ميانبر و ترکيبي مورد استفاده در IDE دلفي را بصورت ليست وار و همراه يک توضيح کوچک آورده ام. دوستان عزيز برنامه نويس ممکنه که شما مدتها با دلفي مشغول برنامه نويسي بوده باشيد اما من يقين دارم که در اين ليست نکات و روشهاي جديدي را خواهيد آموخت.

جستجو در متن بصورت مستقيم:

براي اينکار کليدهاي Ctrl+E را بفشاريد و بدنبال آن شروع به تايپ کلمه مورد نظر کنيد نتيجه آن را خود ببينيد. براي اينکه به کلمه بعدي برويد کافيست کليد F3 را بزنيد.

ايجاد فرورفتگي در کد:

بعضي اوقات - که خيلي هم پيش ميآيد - لازم است که يک مقداري از متن را بصورت بلوک شده به جلو و يا عقب ببريم. منظور دندانه دار کردن متن است که به خوانايي برنامه کمک مي کند. براي اينکار مي تونيد از کليد Ctrl +Shift+I براي جلو بردن و Ctrl+Shift+U براي عقب برگرداندن متن بلوک شده استفاده کنيد.

پرش به قسمت تعريف يک شي (Object):

ببنيد شي مورد نظرتون (از قبيل VCL, Procedure, Function,...) در کجا و چطور تعريف شده مي توانيد کليد Crtl رو پايين نگه داشته و روي شي مورد نظر Click کنيد.

براي تغيير حالت کاراکترها:

شما مي توانيد يک قسمت از متن (که ممکن است با حروف بزرگ و يا کوچک تايپ شده باشد) را انتخاب کنيد و با زدن کليدهاي Ctrl+O+U به ترتيب تمامي حروف کوچک آن قسمت از متن را به حروف بزرگ و تمامي حروف بزرگ آنرا به حروف کوچک تبديل کنيد. براي تعيير حالت يک کلمه نيز ميتوانيد روي کلمه مورد نظر رفته و کليدهاي Ctrl+K+F براي بزرگ کردن و کليدهاي Ctrl+K+E را براي کوچک کردن حروف آن کلمه بکار برد.

درست کردن ماکرو متني:

اين امکان بسيار مفيد است و مي تواند بسياري از کارهاي نوشتاري را کاهش دهد با اينکار شما ميتوانيد يک سري از کارهاي تکراري که روي متون انجام مي دهيد را بصورت ماکرو در آورده و از آنها به راحتي استفاده کنيد. براي شروع به ضبط ماکرو کليدهاي Ctrl+Shift+R را بفشاريد و آن سري کارهايي را که مي خواهيد را انجام دهيد و سپس براي اينکه به کار ضبط ماکرو پايان دهيد کليدهاي Ctrl+Shift+R را دوباره بزنيد. حال براي استفاده از ماکرو کافيست در هر جا که لازم بود کليدهاي Ctrl+Shift+P را بفشاريد.

انتخاب متن بصورت مربعي:

اگر شما از کهنه کارهاي کامپيوتر باشيد حتما از زمان داس يادتون هست که برنامه اي بود به نام PE2 که يکي از امکانات بسيار جالبش اين بود که يک مربع از متن رو ميتوانستين انتخاب کنيد و آنرا کپي يا حذف کنيد. بله درست متوجه شديد در محيط دلفي هم شما اينکار را ميتوانيد انجام دهيد اما نه به مشکلي PE2 بلکه اينکار را ميتوانيد فقط با گرفتن کليد Alt و کشيدن موس روي متن انجام دهيد. هر چند ممکن است در نگاه اول زياد اين امکان مفيد به نظر نيايد ولي بعضي وقتهاي خيلي کار را راحت ميکنه، که حتماً تجربه خواهيد کرد.

گذاشتن علامت روي متن:

اين کار که به BookMark معروف است بسيار مفيد و کارا مي باشد. در هنگامي که شما روي قسمتي از متن برنامه کار ميکنيد و مي خواهيد به يک قسمت ديگر برويد ممکن است براي برگشتن به مکان اول خود کمي مشکل پيدا کنيد. ولي شما ميتوانيد با زدن چند دکمه به محل مورد نظرتون باز گرديد. براي اينکار در خطي که قصد داريد علامت بگذاريد کليدهاي Ctrl+Shift+0..9 را بفشاريد. منظور اينست که کليدهاي Ctrl+Shift را نگه داريد و يکي از اعداد 0 تا 9 را وارد کنيد تا آن خط به همان شماره علامت گذاري شود و سپس هر جا که خواستيد برويد و سپس هر بار که کليد Ctrl را نگه داريد و شماره مورد نظر را وارد کنيد به همان خط باز خواهيد گشت. البته توجه داشته باشيد که فقط مي توانيد 10 خط را با اين روش علامت گذاري بکنيد و براي برداشتن علامت ها کافيست روي همان خط دوباره کليد Ctrl+shift و شمارهاي که براي آن خط وارد کرده ايد را بفشاريد با اينکار علامت آن خط برداشته مي شود.

ايجاد کلاس مورد نظر:

شما هنگامي که در قسمت Private و يا Public يک type، روال يا تابع درست کرديد لازم داريد که قسمتي را براي قرار دادن کدهاي مربوط به آن روال يا تابع را ايجاد کنيد. براي اينکار شما پس از اينکه نام تابع را تايپ کرديد مي توانيد کليدهاي Ctrl+Shift+C را فشار دهيد تا دلفي يک قسمت براي نوشتن کدهاي مورد نظرتان ايجاد کند.

ظاهر کردن پنجره Code insight:

شما حتما به اهميت و مفيد بودن اين قسمت دلفي واقفيد که در هنگام کد نويسي تا چه حد مي تواند کارها را راحت کند. بله در هنگام وارد کردن کدها بعد از وارد کردن نام يک کلاس و يا Object با زدن يک نقطه (.) پنجره Code Insight ظاهر مي شود. حال در بعضي وقتها شما ممکن است که نقطه را قبلا وارد کرده باشيد و يا در مواقع ديگر اين پنجره ظاهر نشود. در اين صورت براي اينکه پنجره را ظاهر کنيد بايد دوباره نقطه را وارد کنيد ولي راه آسانتري هم وجود دارد و آن اينست که کليدهاي Ctrl+Speacebar را فشار دهيد.

ظاهر کردن پنجره Code Parameter:

همانند بالا در هنگام ظاهر شدن Hint مربوط به راهنماي توابع که معمولاً بعد از گذاشتن پرانتز مربوط ظاهر ميشود و در مورد پارامترهاي لازم مي باشد نيز مي توانيد از کليدهاي Ctrl+Shift+SpaceBar استفاده کنيد.

رفتن از قسمت تعريف توابع و روالها به قسمت کد آنها:

هميشه اين نياز وجود خواهد داشت که شما در هنگامي که داريد به دنبال يک روال در قسمت type ميگرديد بعد از پيدا کردن نام آن مي خواهيد که خود آن تابع يا روال را نيز ببنيد. براي اينکار خوب حتما نام آن را جستجو ميکنيد ولي يک راه آسانتر اينست که شما روي نام آن تابع قرار گيريد و کليدهاي Ctrl+Shift+Up/Down را بزنيد. در اينحالت اگر روي کد تابع باشيد به قسمت تعريف آن خواهيد رفت.

شامل 108 صفحه فایل word قابل ویرایشپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 12,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
projeh_633007_6521.zip392.5k

دانلود تحقیق حركت به سمت اينترنت هوشمند

دانلود تحقیق حركت به سمت اينترنت هوشمند بلوغ اقتصادي اينترنت سيستم تك‌كست[1][7] كه قبلاً پيش‌بيني جِي‌دابليو[2][8] نام داشت، يك وب‌سايت مبتني بر پايگاه داده است كه درآن هيات خبرگان[3][9] (به صورت برخط) برآوردهايي را در پاسخ به سوالات دقيق پژوهشي مطرح مي‌كنند. برآوردها به‌طور خودكار با هم تركيب مي‌شوند تا بهترين پيش‌بيني ممكن از اينكه هر فناوري چه زماني احتمال جهش دارد، سطح‌ اطمينان[4][10]، و ...

توضیحات بیشتر - دانلود 3,500 تومان

دانلود تحقیق تاريخچه مخابرات نوري

دانلود تحقیق تاريخچه مخابرات نوري زاوية پذيرش در فيبرهاي نوري ((Angle Acceptance زاويه اي است كه نور مي بايست در محدودة آن به فيبر نوري جهت انتقال تابانده شود بعبارت بهتر، زاويه اي است كه نور تابيده شده به فيبر با محور طولي ايجاد مي كند به طوريكه پس از ورود به فيبر در مرز مغزي پوشش بشكند و تماماً بداخل فيبر منعكس شود . تعريف زاويه پذيرش: بزرگترين زاويه اي است كه در ابتدا فيبر نوري مي تواند داشته باشد به طوريكه درمرز جدايي بين ه ...

توضیحات بیشتر - دانلود 8,000 تومان

دانلود مقاله تاريخچة دلفي

دانلود مقاله تاريخچة دلفي تاریخچه زبان دلفی دلفی در واقع یک کامپایلر پاسکال است. دلفی 6 نسل جدید کامپایلر های پاسکال است که شرکت Borland از زمان ایجاد اولین نسخه پاسکال توسط Andres Hejlsberg در 15 سال پیش به بازار عرضه کرد. برنامه نویسی به زبان پاسکال در سالیان سال از استواری و ثبات، زیبایی و ظرافت و البته سرعت بالای کامپایل سود برده است. دلفی هم از این قاعده مستثنی نیست. کامپایلر دلفی ترکیبی از بیش از یک دهه تجربه طراحی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان