فایل استوری فایل استوری فایل استوری فایل استوری

دانلود طرح کسب و کار کارگاه تولیدی فرش دستباف

دانلود طرح کسب و کار کارگاه تولیدی فرش دستباف

فرش ايران داراي تاريخي بسيار طولاني است، در ايران از ديرباز بافتن انواع فرش متداول بوده و انگيزه اي اجدادي داشته است. به نوشته مورخان، جهانگردان، جنگجويان و آثار مكشوفه از گذشتگان گوياي آن است كه فرشبافي به صورت هنري دستي ، مردمي ، روستايي و عشايري در ايران سابقه بس دراز دارد.

پروفسور «رودنكو» كاشف «فرش پازيريك» معتقد است كه قالي مذكور  كار مردم ماد يا پارس و پارت (خراسان بزرگ) است. توجه به نقش هاي مشابه و هم زمان اين فرش در ستون هاي تخت جمشيد نيز اين نظريه را تاييد مي نمايد. آثار ديگري از جمله نقاشيهاي برخي هنرمندان قرون وسطي حاوي نقش قاليهايي است كه گفته اند بافت ايران بوده است . برخي مورخان در مورد حمله روميان به ايران و غارت دستگرد قالي را از جمله غنايمي كه در اين غارت به دست آورده شده، قيد نموده اند و نيز منابع يوناني از قاليهاي زربفت ايران ياد كرده اند. «فرش بهارستان» با آن همه هنرمندي كه به تأييد روايات مختلف، دربافت آن به كار رفته بوده اگر چه گاه در تعريف از آن راه اغراق پيموده شده اما خود نشانگر پيشرفت صنعت فرشبافي و صنايع جنبي از جمله طراحي و رنگرزي در ايران قديم مي باشد. فرش به عنوان نمودي از فكر و انديشه بشري و متاثر از حس نوجويي او در طول تاريخ خود با نشيب و فرازهايي روبرو بوده كه گاه با فراغت فكري هنرمندان و محيط مناسبي كه براي رشد و شكوفايي هنر ايشان ايجاد گرديده به حد اعلاي خود رسيده و گاه صدماتي كه بر اثر مصائب طبيعي و غير طبيعي بر پيكر جامعه وارد شده، آن را به دوره نهفتگي و خمود سوق داده است.           

عصر مغول يعني قرن هفتم هجري را مي توان دروان بس غم انگيز براي انواع هنر ايراني دانست و پس از آن قرون دهم  و يازدهم هجري را كه عصر صفويان است زمان شكوفايي طبع هنري مردم ايران بايد به شمار آورد. آغاز دوران صفوي متفارن با رشد بسياري از هنرهاي دستي و توسعه آن در كليه شئون جامعه بوده است. بسياري از هنرمندان ايراني در اين دوره ظهور كرده اند كه با اغتنام فرصت از آرامش و محيط مساعدي كه به وجود آمده عمر گرانبهاي خود را بر سر ارتقاء سطح كيفي هنر و صنايع دستي نهاده اند وبا ابداع طرح ها و نقشه هاي زيبا و هنرمندانه جايگاه اين صنايع به ويژه فرش را به حد اعلاء خود رسانيده اند و نام ايران را در سراسر جهان با آثار خود پرآوازه ساخته اند. با توجه به اهميت عصر صفويه در اعتلاء هنر ايران و توجهي كه در اين زمان به صنعت قاليبافي مبذول شده، جا دارد به اين عصر و وضعيت هنرمندان و قاليباقي آن مشروح تر بپردازيم.

 فرشهاي دوران صفويه را مي توان متعلق  به دو گروه زماني دانست: اول: قاليهاي بافته شده در دوران سلطنت شاه اسماعيل وشاه طهماسب كه به" شاه طهماسبي" معروف است و خود مكتبي خاص دارد كه به همين نام شهرت يافته. شاه طهماسب همواره به تشويق هنرمندان و قاليبافان و طراحان مي پرداخت و خود از هنر بهره داشت و حتي نوشته اند، رنگرزي مي دانست و مستقيمأ طراحي مي نمود و بافندگان را راهنمايي مي كرد. از اين جهت در زمان پادشاهي او انواع صنايع ظريفه به ويژه قالي بافي راه ترقي پيمود و در طرح آن تغييرات كلي به وجود آمد. قاليهاي ترنجدار جانشين آن گروه از قاليهايي شد كه تا اواخر قرن 9 هجري در ايران بافته مي شد و بعدأ به طرح مغولي و تيموري شهرت يافت. علاوه بر قاليهاي ترنجدار در اين دوره بافتن قاليهايي با طرح حيوان و شكارگاه متداول شد. دوم: قاليهاي بافته شده در زمان شاه عباس كه به مكتب " شاه عباسي" معروف است. در اين دوره با اغتنام فرصت از وجود هنرمندان عصر نقشهاي جديد به ويژه با استفاده از اسليمي ها و گلهاي مخصوص بوجود آمد برخي طرحهاي قالي در مكتب شاه عباسي عبارتند از:/ الف طرح ترنجدار يا لچك ترنج/ ب طرح شكارگاه/ ج طرح درختي/ د طرح گلداني .

دار قاليبافي نيز از عوامل اصلي بافت يك فرش است كه بدون آن ، بافتن فرش و هرنوع زير انداز و كف پوش سنتي غيرممكن است . دارهاي قاليبافي ممكن است ابعاد مختلفي داشته باشند، اما از نظر كارايي تفاوتهاي اندكي دارند. از آنجايي كه بافت قالي گره دار، مرحله اي پيشرفته تر از ساير دستبافت هاي بي گره است ، لذا در ساخت بسياري از ابزارهاي بافندگي آن، از ابزارها و وسايل بافت ساير دستبافت ها استفاده شده است . به همين منظور دارهاي قاليبافي نيز تفاوت چنداني با دارهاي بافندگي گليم ، جاجيم و... نداشته اند. اما به مرور تا حدودي پيشرفته تر و كامل تر گرديدند.                  

شامل 14 صفحه فایل word قابل ویرایشپرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک مالی به ایتام و کودکان بی سرپرست

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
tarh_676977_1463.zip222k

دانلود مقاله ضمانت اجرایی ناشی از نقض مالکیت فکری در تجارت الکترونیک

دانلود مقاله ضمانت اجرایی ناشی از نقض مالکیت فکری در تجارت الکترونیک از زمانی که اینترنت ظهورکرد و اثبات شد که پدیده ای ارزان و سریع جهت ارتباط و انتقال داده می باشد به عنوان امری پر اهمیت مطرح گردید این پدیده در بردارنده تمامی فعالیت هایی است که با استفاده از کامپیوتر و اینترنت مرتبط است و در جهت تجارت کالا و خدمات از آن استفاده می شود  تجارت الکترونیکی برای فروشنده هزینه ای در برنداشته و برای خریدار نیز امکان انتخاب بیشتری را فراهم می آورد و سبب بروز مباحثی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,500 تومان

دانلود مقاله صلاحیت و نحوه رسیدگی دادگاه نظامی

دانلود مقاله صلاحیت و نحوه رسیدگی دادگاه نظامی دادگاه نظامی(به انگلیسی Court-martial) به دادگاهی می‌کویند که برای اعمال قانون نیروهای مسلح و بر اساس قوانین نظامی عمل می‌کند و اگر فردی در این دادگاه‌ها محکوم شود، مجازات می‌گردد. بیشتر پرونده‌های موجود در این دادگاه‌ها مربوط به رعایت نکردن نظم است و برخی کشورها مثل آلمان و فرانسه ، در زمان صلح از این دادگاه‌ها استفاده نمی‌کنند و پرونده‌های نظامی را ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان

دانلود مقاله شیرهای انبساط

دانلود مقاله شیرهای انبساط همان طور که در شکل زیر آمده است زاویه قرار گرفتن بالب شیر انبساط (expansion bulb) بر روی لوله ساکشن بسیار هایز اهمیت است .علت این موضوع که در پست های قبل نیز توضیح داده شد این است که یکی از عوامل انتخاب صحیح شیر انبساط MOP شیر میباشد. MOP  عملا به معنای ماکزیمم فشار کاری شیر میباشد اما ارتباط مستقیم دارد با میزان شارژ بالب از مبرد(گاز) توسط شرکت سازنده شیر انبساط ، لذا با توجه به این که داخل ...

توضیحات بیشتر - دانلود 2,000 تومان